logo

•• Zásady správneho pitného režimu ••
 

Ľudský organizmus je nevyspytateľný a jeho činnosť v tých najmenších štruktúrach, bunkách a molekulách ešte stále nie 100% preskúmaný. To, čo platí pre jedno telo, nie vždy platí pre druhé. A platí to aj v prípade pitného režimu. Tie hlavné zásady sú však pre každého rovnaké.

Vodu ľudské telo musí prijímať, inak by nefungovali jeho hlavné orgány a tie by zase neplnili svoje hlavné úlohy. Množstvo vody, ktorú vypijeme, závisí od viacerých faktorov – od nášho veku, hmotnosti, fyzickej a psychickej záťaže, ale aj od ročného obdobia a zloženia nášho jedálnička. Nemenej podstatný je aj náš aktuálny zdravotný stav. Je zásadou, že počas jesenných chorôb, keď sme prechladnutí, sa naše telo rýchlejšie zbaví vírusu, ak mu v tom pomáhame zvýšeným príjmom tekutín.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín pri posudzovaní množstva vypitej vody za deň rozlišuje dokonca aj medzi mužom a ženou. Podľa odborníkov zo spomínaného úradu by mal dospelý zdravý muž denne prijať asi dva a pol litra tekutín a žena asi dva litre.

Ľudské telo tvorí z troch štvrtín voda. Je prítomná v každej jednej našej bunke. Vodu potrebuje naše telo získavať počas celého dňa. Jedine v noci, počas spánku, vodu neprijímame. Telo ju aj tak zužitkováva z večerných hodín. Stačí, že sa pred spánkom viac napijeme a už sme v noci niekoľkokrát hore a sme prinútení vstať z postele. 

Necelá štvrtina, asi 20 percent potrebných tekutín, sa do tela dostane zo stravy.

Viete, ako má vyzerať správny pitné režim? Určite ho treba správne rozložiť počas celého dňa. Vodu nepijeme nárazovo, ale postupne. Neplatí, že stačí ráno pol litra čaju, potom dlho nič a navečer telo priam zalejeme zvyškom vody. Veď však čo – keď zrátame objem vypitých tekutín, sedí nám lekármi odporúčané množstvo.  

Opak je však pravdou, vodu musí naše telo dostávať priebežne. Lekárska zásada hovorí o pravidelnom pití. Stačí každú hodinu jedno deci vody. Pokiaľ sme trochu zábudliví alebo jednoducho nemáme v tomto uponáhľanom svete čas na tento pravidelný režim myslieť, môžeme si pomôcť nastavením pripomienky na našich mobiloch. Dokonca v modernom svete plnom rôznych aplikácií si takúto pomôcku môžeme stiahnuť aj do vlastného telefónu. Určite to ocenia napríklad aj ľudia, ktorí musia pravidelne dopĺňať tekutiny v prípade ich vážnejších ochorení.

So správnym pitným režimom začíname už v útlom detstve. Deti vodou musíme neustále ponúkať, aby si vytvorili správne návyky a telo nebolo dehydrované. Najmä tie najmenšie – malé bábätká – predsa nevedia hovoriť. A z plaču rodič nie vždy vie zistiť, v čom je problém.

Rovnako musíme vodou núkať aj starších ľudí. Vo vyššom veku totiž telo prestáva pociťovať  smäd. Jednoducho si naši dôchodcovia myslia, že nie sú smädní a pritom ich organizmus už môže byť na začiatku dehydratačného procesu.

Pitný režim – jeho správne zásady vyzerajú byť úplne jednoduché a pritom je to priam hotová veda. Základ je ale jednoduchý – mať čerstvú vodu vždy po ruke, či už na stole alebo školskej lavici. Ozaj, a nedáte si ju aj teraz?

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...